środa, 14 listopada 2018

Dzień miłych gestów 13.11

Dzisiaj odbył się Dzień Miłych Gestów - wielu na pewno poczuło się wyjątkowo otrzymując w kopercie miłe słowo, komplement, podziękowanie.  Dziękujęmy wszystkim, którzy poświęcili czas dla drugiego człowieka.   Dziękujemy również tym, którzy zbierali i rozdawali koperty.


sobota, 10 listopada 2018

Żonglowanie

Jest to doskonałe ćwiczenie dla mózgu, na 

koncentrację 

W środę na 7. lekcji  (od 21 listopada) rusza kółko żonglowania 3 piłeczkami (kilka tygodni).  Jeżeli ktoś nie ma czasu na kółko można nauczyć się z poniższych filmików.
Można przynieść swoje piłeczki. Polecamy takie, które nie turlają się upadając na podłogę- nazywają się Rusałki. Zwykłe też mogą być, albo np. do tenisa










Nauka wykonywania skomplikowanych zadań wzrokowo-ruchowych, takich jak żonglowanie, zmienia architekturę mózgu, a konkretnie istoty białej, wpływając na usprawnienie komunikacji między różnymi rejonami mózgu. Daje to nadzieję na opracowanie skutecznej terapii dla ludzi z uszkodzeniami mózgu (Nature Neuroscience).
Wcześniejsze badania dotyczące żonglowania koncentrowały się na istocie szarej (skupiskach ciał neuronów), a nie na białej (skupiskach wypustek nerwowych – aksonów i dendrytów), tymczasem zespół Jana Scholza z Uniwersytetu Oksfordzkiego stwierdził, że zwykłe manipulowanie zaledwie trzema piłeczkami zwiększa objętość tej ostatniej aż o 5%.
Brytyjczycy zebrali zespół 24 młodych i zdrowych ochotników (kobiet i mężczyzn). Wszyscy przeszli 6-tygodniowe przeszkolenie, po którym umieli wykonać co najmniej 2 cykle kaskady z wykorzystaniem 3 piłek. W okresie tym adeptów zachęcano też do samodzielnego trenowania po pół godziny dziennie. Przed i po rozpoczęciu nauki zbadano ich za pomocą obrazowania tensora dyfuzji (DTI), czyli metodą pozwalającą ocenić strukturalne zmiany w istocie białej mózgu poprzez obserwację ruchów dyfuzyjnych cząsteczek wody. Identyczne badania wykonano u 24 osób z grupy kontrolnej, które nie uczyły się żonglować.
Naukowcy odkryli, że w mózgach nieżonglujących nic się nie zmieniło, lecz u ochotników ćwiczących podrzucanie piłeczek zwiększyła się ilość istoty białej w bruździe śródciemieniowej - części płata ciemieniowego, która odpowiada za połączenie tego, co widzimy, z tym, jak się ruszamy. Identyczną przemianę zauważono u wszystkich żonglerów, bez względu na to, jak dobrze nauczyli się to robić. Akademicy sądzą, że na rozwój mózgu wpływa zatem sam proces uczenia, a nie osiągnięcia.
Ekipa Scholza zaobserwowała także wzrost ilości istoty szarej, ale różnice w przyroście i "czasowaniu" sugerują, że zmiany dotyczące substancji białej i szarej są od siebie niezależne. By nauczyć się żonglować, konieczne są jednak i jedne, i drugie. Więcej istoty białej pozwala szybciej się poruszać, lecz potrzebujemy też istoty szarej, żeby się upewnić, że dłonie znajdują się we właściwym miejscu.
Brytyjczycy zeskanowali mózgi żonglujących po miesięcznej przerwie. Stwierdzili, że ilość istoty białej się nie zmieniła, a szarej nawet wzrosła. Wg Scholza, to dlatego nie zapominamy raz wyuczonej umiejętności. Naukowiec ma nadzieję, że ustalenia jego zespołu pozwolą opracować wykorzystujące żonglowanie programy terapeutyczne dla pacjentów z uszkodzeniami mózgu lub że w przyszłości uda się opisać mechanizm, za pośrednictwem którego żonglerka zmienia mózg. Wtedy leki wzmagające plastyczność mózgu stałyby się rzeczywistością.

tekst ze strony: https://kopalniawiedzy.pl/zonglowac-mozg-architektura-zmiana-istota-biala-istota-szara-aksony-dendryty-plastycznosc-Jan-Scholz,8716

czwartek, 8 listopada 2018

Zdrowe jedzenie- oby codziennie

Wczoraj aż miło było popatrzeć na wszystkie zdrowe przysmaki, sałatki, przekąski. Pamiętajcie o takim jedzeniu codziennie i o piciu zwykłej wody bezsmakowej.

Serdecznie dziękujemy wszystkim  rodzicom, dzięki którym mogliście się delektować takimi zdrowymi i pięknymi przekąskami.  




















Proszę dosyłać zdjęcia na sygnatm@gmail.com


poniedziałek, 5 listopada 2018

8.11 czwartek Międzynarodowy Dzień Zdrowego Jedzenia


Każda klasa przynosi  dla siebie coś smacznego i zdrowego np . kolorowe malutkie kanapki, sałatki itp.
Należy pamiętać o tym, aby zapewnić sobie np. serwetki, pojemniczki jeżeli mamy sałatkę, łyżeczki do jedzenia (o ile to konieczne, bo jest to uzależnione od rodzaju przekąski)
Prosimy o wykonanie zdjęć przed zjedzeniem i wcześniejsze ustalenie kto co przynosi, aby uniknąć nadmiaru jedzenia.

Warto również obejrzeć film o cukrze i pamiętać, że należy go bardzo ograniczać.
Do picia przynoście do szkoły wodę - zwykłą, naturalną- nie smakową!!!
Wody truskawkowe , malinowe itp zawierają bardzo dużo cukru.  Czytajmy etykietki!!
Znalezione obrazy dla zapytania 5 g cukru

niedziela, 4 listopada 2018

konkurs -plakat o ptakach- zwycięzcy

Prosimy o zgłoszenie się  wykonawców tego pięknego  plakatu o szpaku.  Zajęli 1. miejsce i mogą odebrać niepytajki






Pozostałe plakaty: